Historie

Počátky kuřimského plavání sahají do roku 1978, kdy trenéři a cvičitelé plavání F. Zoufalý, manželé Dufkovi a další začali s výukou plavání kuřimských dětí na rybníku v Moravských Knínicích, následně v bazénu v Blučině u Brna. Plavecký oddíl TJ TOS Kuřim byl založen 14.3. 1981. Prvním a dlouholetým předsedou oddílu byl Ing. Vladimír Pavlíček. V letním období se plavalo na přírodních plochách, v zimním období v bazénu v Blansku pod vedením hlavního trenéra F. Zoufalého.

Dne 4.10.1982 byl v Kuřimi otevřen plavecký areál s malým a velkým bazénem s posuvnou střechou. Brzy po otevření nového kuřimského bazénu měl oddíl 300-360 členů převážně žákovské kategorie. Trénovalo se po odděleních čtyřikrát týdně a začaly se objevovat první výsledky. V roce 1987 se družstvo žen stalo vítězem krajského přeboru 2. třídy. Postupně dorůstala další generace výborných plavců, z nichž zejména svěřenkyně Františka Zoufalého Jana Kolaříková – reprezentantka ČR – vytvořila rekord ČR žactva do 11 let na 100m volný způsob, byla také držitelkou nejlepších výkonů žactva do 10 let. Další kuřimský plavec Radek Parnica se stal držitelem nejlepších výkonů ČR na 50m a 100m znak. Plavecký oddíl měl celou řadu přeborníků České republiky, za všechny je možno jmenovat Janu Kolaříkovou, Radku Nechmačovou, Radka a Ivu Švaňhalovi, Radka a Roberta Veselské, Vladimíra Žáka, Tomáše a Radka Parnicovi. Jedná se o svěřence trenérů Zoufalého, Kolaříkové a Parnice.

Každý rok uspořádal oddíl řadu závodů, mezi nimi například Velkou cenu města Kuřimi, Vánočního kapra nebo okresní a oblastní přebory.

V roce 1989 se členové oddílu zúčastnili štafety měst na 1000 x 100m a město Kuřim se pak
s celkovým časem umístilo na 2. místě v kategorii měst do 15 000 obyvatel.

V roce 1990 pronajalo Město Kuřim bazén skupině podnikatelů, která plaveckému oddílu zdražila pronájem a oddíl začal s finančních důvodů trénovat jen dvakrát týdně. I přes výrazný pokles výkonnosti
a ústupu ze slávy a úspěchů se podařilo svěřenkyni Karla Švaňhala Markétě Košutové probojovat na Pohár Moravy 10letého žactva. Jednalo se na velmi dlouhou dobu poslední účast na vrcholných závodech. V roce 1992 musel stávající předseda oddílu K. Švaňhal ukončit činnost plaveckého oddílu z finančních důvodů na jeden a půl roku, oddíl se rozpadl. Činnost plaveckého oddílu TJ TOS Kuřim byla znovu obnovena na podzim 1994, a to zejména zásluhou Ing. Ondřeje Žáka a Karla Švaňhala.

V létě roku 1995 bylo založeno občanské sdružení Plavecký klub Kuřim. Zakládajícími členy byli Ing. Jakubec, Ing. A. Smíšková a K. Švaňhal. Plavecký klub navázal na tradici kuřimského plavání, dne 21. 11. 1995 byl zaregistrován na Ministerstvu vnitra ČR a Českém svazu plaveckých sportů. V období od roku 1995 do současnosti se postupně ujali předsednictví Mgr. M. Trefilová, V. Mikuš a Ing. A. Smíšková. Díky dlouhodobé podpoře zájmové a sportovní činnosti dětí a mládeže z Fondu na podporu sportovní činnosti Města Kuřim můžeme cvičit, trénovat a závodit pravidelně dvakrát týdně, vždy v úterý a ve čtvrtek od 17,00 – 18,00 hodin.

Koncem června roku 2009 jsme přerušili činnost klubu. Důvodem byla přestavba plaveckého areálu
v Kuřimi na Wellness-centrum. Obnovení aktivit klubu je předběžně naplánováno na říjen 2010.

Po více než roční pauze jsme 12. 10. 2010 obnovili činnost klubu a začali opět trénovat! Zároveň se předsednictví v klubu ujímá Jiří Voneš.

Po 23 letech získávají svěřenci PKKu Aneta Weinlichová, Jan Odehnal a chlapecká štafeta 4x50m PZ (Václav Just, Jan Petrů, Jakub Myslivec a Jan Odehnal) medaile z přeboru 10letého žactva. Opět se podařilo vytvořit tréninkové podmínky jak v období "zlaté éry " klubu. Důkazem je účast našich svěřenců na vrcholných mládežnických závodech sezóny - Poháru Moravy 10 a 11letých a Mistrovství ČR 12letého žactva.

© Copyright 2013 Plavecký klub Kuřim

Created by Vones.org | Design by ŠM