Historie

Počátky kuřimského plavání sahají do roku 1978, kdy trenéři a cvičitelé plavání F. Zoufalý, manželé Dufkovi a další. Začali s výukou plavání kuřimských dětí na rybníku v Moravských Knínicích, následně v bazénu v Blučině u Brna. Plavecký oddíl TJ TOS Kuřim byl založen 14.3. 1981. Prvním a dlouholetým předsedou oddílu byl ing. Vladimír Pavlíček V letním období se plavalo na přírodních plochách, v zimním období v bazénu v Blansku pod vedením hlavního trenéra F. Zoufalého. Dne 4.10.1982 byl v Kuřimi otevřen plavecký areál s malým
a velkým bazénem s posuvnou střechou. Brzy po otevření nového kuřimského bazénu měl oddíl 300-360 členů převážně žákovské kategorie. Trénovalo se po odděleních čtyřikrát týdně a začaly se objevovat první výsledky. V roce 1987 se družstvo žen stalo vítězem krajského přeboru 2. třídy. Postupně dorůstala další generace výborných plavců, z nichž zejména svěřenkyně Františka Zoufalého Jana Kolaříková – reprezentantka ČR – vytvořila rekord ČR žactva do 11 let na 100 m volný způsob, byla také držitelkou nejlepších výkonů žactva do 10 let. Další kuřimský plavec Radek Pernica se stal držitelem nejlepších výkonů ČR na 50 m a 100 m znak. Plavecký oddíl měl celou řadu přeborníků České republiky, za všechny je možno jmenovat Janu Kolaříkovou,Radku Nechmačovou, Radka a Ivu Švaňhalovi, Radka a Roberta Veselské, Vladimíra Žáka, Tomáše a Radka Parnicovi. Jedná se o svěřence trenérů Zoufalého, Kolaříkové a Parnice.

Každý rok uspořádal oddíl řadu závodů , Velkou cenu města Kuřimi, Vánočního kapra, okresní a oblastní přebory.

V roce 1989 se členové oddílu zúčastnili štafety měst na 1000 x 100 m a město Kuřim se pak
s celkovým časem umístilo na 2. místě z kategorie měst do 15000 obyvatel.

V roce 1990 pronajalo Město Kuřim bazén skupině podnikatelů, která plaveckému oddílu zdražila pronájem a oddíl začal s finančních důvodů trénovat jen dvakrát týdně. I přes výrazný pokles výkonnosti
a ústupu ze slávy a úspěchů se podařilo svěřenkyni Karla Švaňhala Markétě Košutové na Pohár Moravy 10-ti letého žactva. Jednalo se na velmi dlouhou dobu poslední účast na vrcholných závodech. V roce 1992 musel stávající předseda oddílu K.Švaňhal ukončit činnost plaveckého oddílu z finančních důvodů na jeden a půl roku, oddíl se rozpadl. Činnost plaveckého oddílu TJ TOS Kuřim byla znovu obnovena na podzim 1994 zejména zásluhou Ing. Ondřeje Žáka a Karla Švaňhala.

V létě roku 1995 bylo založeno občanské sdružení Plavecký klub Kuřim. Zakládající členové byli Ing. Jakubec, Ing. A. Smíšková a K. Švaňhal. Plavecký klub navázal na tradici kuřimského plavání, dne 21.11.1995 byl zaregistrován na Ministerstvu vnitra ČR a Českém svazu plaveckých sportů. V období od roku 1995 do současnosti se postupně ujali předsednictví Mgr. M. Trefilová, V. Mikuš a Ing. A. Smíšková. Díky dlouhodobé podpoře zájmové a sportovní činnosti dětí a mládeže z Fondu na podporu sportovní činnosti Města Kuřim můžeme cvičit, trénovat a závodit pravidelně dvakrát týdně, vždy v úterý a ve čtvrtek od 17,00 – 18,00 hodin.

Koncem června roku 2009 jsme přerušili činnost klubu. Důvodem byla přestavba plaveckého areálu
v Kuřimi na Wellness-centrum. Obnovení aktivit klubu je předběžně naplánováno na říjen 2010.

Po více než roční pauze, jsme 12.10.2010 obnovili činnost klubu a začali opět trénovat! Zároveň se předsednictví v klubu ujímá Jiří Voneš.

Po 23 letech získávají svěřenci PKKu Aneta Weinlichová, Jan Odehnal a chlapecká štafeta 4x50m PZ(Václav Just, Jan Petrů, Jakub Myslivec a Jan Odehnal) medaile z přeboru 10-ti letého žactva. Opět se podařilo vytvořit tréninkové podmínky jak v období "zlaté éry " klubu. Důkazem je účast naších svěřenců na vrcholných mládežnických závodech sezóny poháry Moravy 10-ti,11-ti a Mistrovství ČR 12-ti letého žactva.

© Copyright 2013 Plavecký klub Kuřim

Created by Vones.org | Design by ŠM